Oczyszczalnia Ścieków W Orléans-La-Source
Opis projektu
W ramach planu działania dotyczącego transformacji energetycznej, miasto Orléans Métropole zdecydowało się przejść na zieloną energię, co umożliwi zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i oszczędność energii.
W tym celu Orléans Métropole i Dalkia, filia grupy EDF, skorzystały z wiedzy i doświadczenia projektanta i instalatora Climatelec-Thermique & Industrie oraz z innowacyjnych rozwiązań firmy Carrier.
Wdrożony projekt polegał na odzyskaniu energii zawartej w ściekach z oczyszczalni ścieków Orléans-La-Source (STEP), a następnie przesłaniu jej do miejskiej sieci ciepłowniczej, która została wydłużona o 2,5 km. Wysokowydajna pompa ciepła Carrier odzyskuje ciepło ze ścieków i wprowadza je do sieci grzewczej, aby podnieść jej temperaturę, a także do kotła na drewno/gaz, który ją zasila.
Wyzwania i rozwiązania
Nowatorski system recyklingu "szarej wody" w celu zapewnienia ekologicznego i ekonomicznego ogrzewania.
W oczyszczalni ścieków w Orléans-La-Source oczyszcza się 1,6 mln. m3 wody przed odprowadzeniem jej do Loary. Dzięki wymiennikowi ciepła tę wodę o temperaturze 14/15°C, posiadającą wystarczającą ilość energii, można przesłać do miejskiej sieci ciepłowniczej.
Ciepło odpadowe z oczyszczonych ścieków jest odzyskiwane w sieci ciepłowniczej za pośrednictwem wymiennika płytowego połączonego z wysokowydajną pompą ciepła Carrier Aquaforce® Puretec™. Następnie woda jest ponownie wprowadzana do równoległego obiegu i - po wykorzystaniu dostępnej w niej energii - kierowana do Loary.
- Niski poziom poboru energii
- Wyjątkowa niezawodność
- Bezpieczna konstrukcja
- Łatwa i szybka instalacja
- Obniżone do minimum poziomy hałasu podczas pracy
- Ochrona środowiska dzięki zrównoważonemu rozwiązaniu, które pozwala uniknąć emisji dwutlenku węgla
- Montaż wysokotemperaturowej pompy ciepła o stałej prędkości ze sprężarką śrubową Aquaforce® Puretec™ 30XWHPZE
13 bloków lub 310 mieszkań w dzielnicy Clos de Lorette w Olivet, część budynków Uniwersytetu w Orleanie, Château de la Source i inne obiekty są częściowo ogrzewane ciepłem odzyskanym z oczyszczalni ścieków, a szczególnie budynek, w którym mieszczą się biura administracji oczyszczalni i odbywa się część procesu przetwarzania osadów ściekowych.
Projekt umożliwia beneficjentom nowego systemu obniżenie rachunków, poprzez wyeliminowanie wahań kosztu paliw kopalnych i zmniejszenie emisji CO2.