Tvůrci počasí pro celý svět
Od roku 1902 společnost carrier kultivovala historicky osvědčené inovace v odvětvích, která se zabývají topením, klimatizací a chlazením a přispěla ke zvýšení globálního pohodlí a účinnosti.
Logaritmické pravítko Willise Carriera, otočná výpočtářská pomůcka, byla patentovaná v roce 1881 a následně vyrobena firmou Kueffel&Esser. Ve středu pravítka je váleček se sérií stupnic. Opatrné nastavováni měřítek bylo předzvěstí používání dněšních moderních kalkulaček. Carrier používal tento nástroj ke kontrolním výpočtům rosného bodu, což bylo základem jeho průkopnickému vynálezu moderní klimatizace.
Willis Carrier spouští motor, který bude pohánět první moderní klimatizační systém na světě instalovaný v tiskárně Sackett&Wilhelms v Brooklynu ve městě New York. Zmínka o tomto téměř uměleckém počinu se objevila v srpnovém vydání časopisu Steelway z roku 1954, kde bylo doslova zmíněno: "Klimatizace se šíří v průmyslu jako svěží vánek."
Skupinový portrét inženýrů společnosti Buffalo Force včetně Willise Carriera (spodní řada, třetí zprava) a jeho budoucího partnera J.Irvina Lyle (střední řada, šestý zleva). Carrier, Lyne a pět dalších inženýrů založí v roce 1915 Carrier Engineering Corporation jako nezávislou jednotku.
Vynález moderní klimatizace v červenci roku 1902 byl pro Willise Carriera začátkem, jenž přispěl ke zvýšení efektivity v průmyslové výrobě a zvýšení komfortu pro lidstvo během následujících 50-ti let bylo tak výrazné, že se stal známí jako "Otec klimatizace".
Společnost Buffalo Force prodává Carrier aparaturu pro úpravu vzduchu společnosti Chronicle Cotton Mills z Belmontu v Severní Karolíně a připojuje ji na ventilátorový topný a ventilační systém. Jední se tak o první centrální průmyslový klimatizační systém.
Textilní průmysl patřil mezi první a nejvíce zanícené zákazníky moderní klimatizace. Na obrázku jsou nákupčí společnosti New England Cotton work v čistém a efektivním prostředí.
Racionální psychometrická rovnice Willise Carriera přinesla vědu do oboru konstrukce klimatizace, který se do té doby rozvíjel systémem pokus - omyl a to zajistilo Carrieru mezinárodní jméno. Diagram byl pravidelně aktualizován a přetiskován, sloužil jako nezbytný nástroj generacím inženýrů a zůstává základem dněšních konstrukcí.
Téměř od počátku se klimatizace stala mezinárodním fenoménem, když významné instalace zařízení projektované Willisem Carrierem probíhali od Severní Ameriky po Asii, v Evropě, na Středním Východě, Centrální a Jižní Americe.
Carrier dokončil první instalaci rezidenční klimatizace v sídle Charlese Gatese v Minneapolis v Minnesotě.
Carrier engineering corporation měla talentované konstruktéry a dosáhla prosperity, ale měla málo kapitálu. Propagace obchodu a prodeje byly základní aktivity společnosti v prvních měsících existence.
Instalace moderních klimatizačních Carrier systémů v mezinárodních zbrojařských a slévárenských společnostech v New Jersey byly příkladem náročných aktivit, které společnost vykonala během první světové války a dramaticky zvýšila efektivitu dělníků.
Carrier najal Margaret Ingels, první ženu na pozici konstruktéra klimatizace, právě v době kdy zákonodárci projednávali možnost udělení volebního práva americkým ženám. V duchu pionýrského ducha přítomného ve společnosti Carrier byla Margret Ingels předmětem několika článků v mezinárodních časopisech a na konferenci Herberta Hoovera měla příspěvek na téma Obytné budovi na konci 20-tých let 19.století. Ingels také napsala biografii Willise Carriera publikovanou v roce 1952.
Legendární fotografie spoluzakladatele společnosti Carrier Alfreda E. "Neda" Staceyho ukazuje jak sedí ve výzkumné laboratoři v Newarku v New Jersey, krátce po jejím založení v roce 1918.
Mechanický meteorolog autorizoval v roce 1919 svou vlastní knihu (za asistence prezidenta společnosti Carrier , J.Irvin Lyna), demonstroval v ní výhody použití moderní klimatizace Carrier v tuctu průmyslových odvětví.
V roce 1922 představil Carrier první centrální chladič s turbokompresorem, který zahájil éru klimatizace ve velkém měřítku.
Ve stejný den v roce 1950, kdy Carrier Corporation dokončila instalaci 2000 centrálního chladiče, Willis Carrier, penzionovaný prezident, navštívil společnost Onondaga Pottery v Syrakusách ve státě New York, aby provedl inspekci svého prvního instalovaného systému. "Šéf" shledal, že systém je v perfektní kondici. Toto je pravděpodobně jedna z posledních fotografií Willise Carriera.
Nová hala Madison Square Garden otevřená v roce 1925 v New Yorku spolehá při výrobě perfektní ledové plochy pro profesionální hokejisty na centrální chladič Carrier s turbokompresorem.
Instalace centrálního chladicího systému Carrier v suterénu a klimatizační jednotky na střeše budovy T.W.Pattersona ve Fresnu v Kalifornii se stala první aplikací pro více podlažní budovu, když chladila vzduch pro nájemníky od druhého do sedmého patra.
Projekt budovy Milam v San Antoniu v Texasu zahrnoval centrální klimatizaci Carrier a stal se tak prvním mrakodrapem u kterého byla klimatizace instalována již při výstavbě.
V březnu 1930 zaznamenal Carrier prodej první parapetní okenní klimatizační jednotky společnosti ve východním Chicagu v Indianě, která chladila druhé patro dvoupodlažní budovy. V srpnu podepsala Kalifornská banka v Los Angels smlouvu na dodávku 490 klimatizačních jednotek do 15-ti patrové budovy. Rovněž U.S. vrchní soud byl chlazen 180 parapetními klimatizačními jednotkami Carrier.
V srpnu roku 1931 publikoval magazín Carrier fotografii jeho veličenstva, krále Siamu, Prajadhipoka společně s Willisem Carrierem a několika členy nejvyššího vedení během královi návštěvy továrny Carrier v Newarku. Od tohoto dne byl Carrier hlavním dodavatelem klimatizace jednotlivcům i průmyslu v Thajsku.
M.V.Victoria, 13 400 tunová italská loď postavená pro cesty z Itálie do Egypta, drží světové prvenství, když se vydala na svou panenskou plavbu jako první na světě vybavená klimatizačním systémem Carrier.
Od prvního prodeje klimatizace Willise Carriera mezinárodnímu zákazníkovi v roce 1907, kterým byla firma Fuji Silk Spinning z Yokohami, se prohloubilo spojení Willise Carriera a jeho společnosti s Japonskem. V roce 1937 pozval Carrier členy Japonské obchodní komise na letiště Newark v New Yorku k letu nad metropolí s United Aircraft Corporation. United Airlines byly vlastněny společností United Aircraft Corporation, které se později stala United Technologies Corporporation (UTC). UTC se v roce stala matkou společnosti Carrier.
Když organizátoři v New Yorku zakládali v roce 1935 výbor k Světovému veletrhu, přijali motto "Vytvářet svět zítřka" s cílem přilákat společnosti a technologie, které přináší "individuální naplnění a lidský pokrok." Pouze málo společností naplnily toto motto tak jako korporace Carrier a moderní klimatizace. Veletrh byl otevřen v roce 1939 a během prvních 100 dní se do prominentního "Carrier iglů zítřka" doslova nahrnulo 1,3 miliónu návštěvníků. Uvnitř iglů a přilehlé haly se návštěvníci vzdělávali co zahrnuje problematika oboru klimatizace, procházeli moderním obchodem používajícím chlazení Carrier a prohlíželi si expozice klimatizačních jednotek Carrier.
Během 2. světové války se společnost Carrier zaměřuje na podporu válečného úsilí Spojenců.
Rok 1942 byl rokem 20.výročí vynálezu centrálního klimatizačního systému Willisem Carrierem. Tato inovace, která přiblížila klimatizaci široké veřejnosti, se stala během II.světové války důležitým faktorem pro efektivní produkci válečného materiálu.
Přispění Carrieru válečnému úsilí spočívalo rovněž v dodávkách chladírenských produktů, které zajišťovali spolehlivé dodávky a skladování potravin pro vojáky, kteří byli 6,000 mil od domova.
1946. Společnost Carrier vybavuje klimatizací první autobus na světě.
7.července 1950, krátce před jeho 74.narozeninami. Zemřel na jeho cestě do New Yorku. To byl sice konec jeho bohatého a nezapomenutelného života a rovněž uzavření jedné éry jak pro společnost Carrier, tak pro celé odvětví, nicméně jeho odkaz přetrvává dodnes.
U příležitosti 50.výročí vynálezu klimatizace, prezdent společnosti Carrier Cloud Wampler (napravo) a prezident společnosti P&IE Railroad stojí na nástupišti v Pittsburghu, kde Willis Carrier představil první moderní klimatizaci na světě. V pozadí je vidět dopravní centrum v Pittsburghu, kde byla toho času největší instalace klimatizační technologie a vzduchotechniky Carrier na světě.
V lednu 1956 vyhrál Carrier největší zakázku určenou pro rezidenční klimatizaci, která byla vypsána stavební firmou Levitt&Sons, Inc. Carrier byl schopen dodat centrální klimatizační a vzduchotechnický systém určený pro 702 příměstských domů v Levittownu a Pennsylvánii.
Bylo by třeba více obrázků pro demonstraci šíře záběru firmy Carrier než pouze tento jeden z výstavy Mobile Homes Show z roku 1957, na kterém hosteska otáčí ovladačem na malé klimatizaci pro mobilní dům o výkonu 1 koňské síly, zatímco za ní je možné vidět centrální chladící systém s turbokompresorem, který obhospodařoval výstavní plochu 9 akrů právě na této výstavě.
Seznam inovací firmy Carrier Transicold zahrnuje rovněž první chladicí jednotku určenou pro kontejnery z roku 1968. Od tohoto okamžiku se datuje úsilí firmy Carrier být průkopníkem ve veškerém snažení firmy, a to od vývoje efektivních diesel či elektrických aplikací až k představení první kontejnerové jednotky s plně ekologickým chladivem v roce 2010.
Společnost Carrier získává smlouvu na zajištění klimatizace v nejvyšší budově na světě.
Koncern United Technologies získal společnost Carrier.
Produkty společnosti Carrier poskytují efektivní chlazení datovým centrům na celém světě, čímž přispívá k tomu, že WEB je přístupný lidem na jakémkoli místě.
Při ochraně životního prostředí společnost Carrier vždy kladla důraz na osvětu a používaní správných chladiv ještě dříve než její konkurenti a než je nutné s ohledem k zákonným požadavkům.
Tři dekády usilovné práce obnovily originální barvy mistrovského Michelangelova díla v Sixtinské kapli, avšak dílo bylo vystaveno nepříznivým vlivům okolí. Carrier tomu učinil přítrž instalací klimatizační jednotky s velice přesným hlídáním vlhkosti, která je instalována na římse 30 stop nad podlahou tak, aby byla neviditelná pro návštěvníky.
Společnost Carrier jako přirozený vedoucí představitel výrobců vede v USA úsilí na odstranění chladicích jednotek využívajících chladiva na bázi freonů (CFC).
U příležitosti stého výročí moderní klimatizace Geraud Darnis, prezident Carrier Corp., řekl posluchačům na vysoké škole v Brooklinu: "Založení Akademie Willise H. Carriera je ideálním způsobem jak uctít jeho odkaz, že vzdělání a porozumnění je klíčové pro vyřešení veškerých výzev".
Národní stadion v Beijing, hlavní dějiště mezinárodních atletických závodů pořadaných v tomto městě, objekt známí jako "ptačí hnízdo", je vybaven Carrier klimatizačními jednotkami, které byly vyrobeny v Číně a jako první čínské výrobky tohoto druhu obdržely certifikát dle normy EN 1886, který garantuje nejvyšší mezinárodní standard HVAC.
Výrobní závod Carrier v Monterrey byl prvním průmyslovým subjektem z odvětví topení, vzduchotechniky a klimatizace, který obdržel zlatý certifikát "Leadership in Energy and environmental Design" (LEED®).
2011, Společnost Carrier představuje nejúčinnější vzduchové tepelné čerpadlo
Společnost Carrier slaví a staví na odkazu inovací, protože moderní klimatizace dosahuje nového milníku. Další informace WillisCarrier.com